Climate-KIC cleantech ötletverseny felhívás

2018-05-10 09:34

Jelentkezz a ClimateLaunchpad ötletversenyére, ha van egy jó ötleted, amivel jobbá teheted a világot! A ClimateLaunchpad 2018 start-up verseny május 25-ig várja a fenntartható fejlődés kihívásaira válaszoló üzleti ötleteket, amely a résztvevő számára belépő az európai és világsiker felé. Kinek szól? A programban bárki részt vehet, akinek az ötlete, tervezett terméke, szolgáltatása lassítja a klímaváltozást, csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását, illetve önfenntartó vagy környezettudatos módon működik. A megújuló energiával, az anyagtechnológiával, a hulladékgazdálkodással valamint a fenntartható mezőgazdasággal kapcsolatos innovációk előnyt élveznek, de érdemes ún. Smart Cities vagy akár ún. Green Vehicles innovációs területre szánt ötlettel is jelentkezni.

Állásajánlatok - Citi Technology Infrastructure Analyst

Citi Technology Infrastructure Analyst

Hirdetés azonosítója: V845KZ

Pozició típusa: Állásajánlat

Cég neve: Citibank Europe PLC Magyarországi Fióktelepe

Munkakör(ök): IT, informatika

Munkavégzés helye: Pest - Budapest

Feltöltve: 2018-02-08 15:52:18

CTI provides global operations support to Citi
businesses in the key areas of Data Center,
Mainframe, Distributed Systems, Cloud Solutions,
Network, Client Computing, Site Support and
Telecommunication systems.

CTI Analysts rotate into three different areas within
CTI during the 18month program that provides
participants the opportunity to work on different
assignments while offering regional exposure and
strategic insights in various demanding roles.

The main tasks will be the following:

• Learn how to architect, design, support, and build some of the largest and most global solutions available in the financial service market
• Provide hardware, operating systems and telecommunication products and services to all Citi's businesses
• Translate business requirements and needs into information technology solutions
• Work in close cooperation with other Citi technology teams and with a diverse global internal client base spanning Europe, the Middle East and Africa and other regions, to assist with the rollout, reengineering and maintenance of systems globally
• Create reports and metrics for Senior Management
• Issue tracking and management.

• You are now graduating or graduated in the past 12 months AND have 0-1 year of professional experience
• You have / will have a Bachelor's degree in any discipline: Computer Science, Computer Engineering, Information Security, Information Technology, Management Information Systems, Cyber Security, Emergence or Crisis Management, or another analytical or technical-related program

• Strong communication in English
• You have an interest working in a high tech global technology environment and have a fundamental understanding of technologies, including by not limited to programing languages (C++, Java, etc.), application development or basic concepts of rational databases
• You understand Continuous Improvement/LEAN principle and financial implications of technology
• You have knowledge of Networks and firewalls

We are looking for a group of enthusiastic young
people for this program, so you will be part of an
outstanding team starting together in August.

The deadline for applications is 31st May.
This is a paid program with a competitive salary.

Climate-KIC cleantech ötletverseny felhívás

2018-05-10 09:34:00