Állásajánlatok - Markets Quantitative Analysis (MQA) Intern

Munkakör(ök): IT, informatika

Munkavégzés helye: Pest - Budapest

Feltöltve: 2018-11-21 16:57:23

We offer 3-month internship programs in the following roles within MQA:
Trading Associate
Supporting senior traders, developing and back-testing trading strategies, requiring good numerical skills and experience of analysis in Excel and Python.

Quant Developer
Tasks focusing on the technical development and optimization of the analytics libraries and server components requiring strong software development skills in C++, Python or Perl along with good numerical skills

Quant Support Analyst
Tasks focusing on supporting the development infrastructure, databases and productivity tools along with the build, testing and release management of the analytics libraries requiring Computer Science skills.

Quant
Tasks focusing on the development, optimization, documentation and performance analysis of the Financial Models used in the analytics libraries requiring a strong academic background in Mathematics and experience of programming in C++ or using MATLAB.

• You are currently completing a BSc/MSc/PhD at a Hungarian institution in Computer Science, Engineering, Mathematics, Physics, Finance, Economics, or similar,
• You have excellent numerical and analytical skills, and working knowledge of Microsoft Excel,
• You have knowledge of programming/scripting languages such as C++ or Python,
• You have excellent verbal and written English.

Join Citi and get trained through work on current global financial technologies in the frame of our MQA Internship.
Markets Quantitative Analysis Department (MQA) is a division of the Global Markets business within Citi and has responsibility for providing the analytical models which are used for pricing securities and risk managing the Firm’s positions throughout the Markets’ businesses.