Állásajánlatok - Sales Engineer (Vas county)

Sales Engineer (Vas county)

Hirdetés azonosítója: 48WVYH

Pozició típusa: Állásajánlat

Cég neve: HAYS Hungary Kft.

Munkakör(ök): Humánerõforrás, tanácsadás; Kereskedelem, értékesítés

Munkavégzés helye: Vas -

Feltöltve: 2017-08-16 11:22:33

Sales Engineer (Vas county)

Sales, engineering, engineer, electronics, b2b, account management, business development
Our multinational partner, who is a leader high-tech company, is looking for a Sales Engineer.
The aim of the position is to build up and maintain the relationships with clients, give them information about the products of the company and maximize sales. They are looking for new colleagues to join their team in Vas county.

The main responsibilities of the Sales Engineer:
• New business development, key account management in B2B environment
• Manage day to day activity independently
• Provide technical information about the products, specifications, applications, guidelines
• Commercial negotiation
• Sales support
• Participate in trade fairs, trainings, product demonstrations

The ideal candidate has a business or technical degree (BSc or MSc), has intermediate English knowledge, and is communicative, proactive, sales driven, open-minded person who has good sales skills. 1-2 year of sales experience is an advantage, but even if you are a career starter with interest in B2B sales and account management, and you are not afraid to make cold calls, and you like travelling it may be a great career opportunity for you.

Elönyt jelentő kritériumok:

The company provides an extensive training period in Belgium and Hungary, competitive base salary with attractive bonus system and company car, phone and laptop besides the opportunity to gain experience and build your career at a multinational company even if you have a couple of months' experience.

If you're interested in this role, click 'apply now' on the following website (http://bit.ly/2vHDHEC) to forward an up-to-date copy of your English CV. If this job isn’t quite right for you but you are looking for a new position, please contact us for a confidential discussion on your career.

ÁLLÁSBÖRZE

2016-12-12 15:16:51

Ismét Állásbörze a Pannon Egyetemen, 2017. április 12-én az Aulában!